آشنایی با اصطلاح اپلیکیشن فی از زمانی برای شما شروع می‌شود که نیاز به پذیرش در دانشگاهی خارجی داشته باشید. پرداخت اپلیکیشن فی، پیش‌نیازی است برای پذیرش شما در اکثر دانشگاه‌های خارجی. اما:

پرداخت اپلیکیشن فی به چه منظور است؟

زمانی که قصد دارید برای پذیرش در دانشگاه‌های دیگر کشورها ثبت‌نام کنید، مازاد بر مدارکی که ارسال می‌کنید باید برای آن دانشگاه مبلغی ارسال کنید تا مدارک شما را بررسی کنند. این مبلغ را اپلیکیشن فی می‌نامند. پس پرداخت اپلیکیشن فی فقط به منظور بررسی صحت و سقم مدارک شماست از سوی دانشگاه مورد نظر نه چیز دیگر.

اپلای چیست؟

کلمۀ اپلای (Apply) اگر در زمان ارسال مدارک و درخواست به گوشتان خورد، همان پذیرش مدارک شما از سوی مرکز آموزشی مورد نظرتان است. در واقع شما باید اطلاعات هویتی، رزومه تحصیلی و شغلی، علایق پژوهشی، تصویر (اسکن) مدارک تحصیلی، نمرات آزمون های زبان (مانند iBT، GRE یا GMAT)، ترم مورد نظر برای شروع تحصیل (مثلا ترم پاییز 2020)، SOP و توصیه‌نامه‌ها (Recommendations) را به همراه مبلغ اپلیکیشن فی برای آن مرکز بفرستید تا مدارکتان بررسی شود.

مسیری که باید برای پذیرش در دانشگاه خارجی طی کنید.

روش پرداخت چگونه است؟

پرداخت مبلغ اپلیکیشن فی هر دانشگاه ممکن است با دانشگاه دیگر متفاوت باشد. این روش‌ها ممکن است یکی از موارد زیر باشد:

  • پرداخت با کارت‌های اعتباری ویزا کارت و مستر کارت
  • پرداخت از طریق حساب پی پال
  • پرداخت اپلیکیشن فی از طریق انتقال بانکی
  • پرداخت اپلیکیشن فی از داخل کشورها
  • سایر راه‌های پرداخت

تذکر: پرداخت مبلغ اپلیکیشن فی در شرایط کنونی تحریمی از داخل ایران و یا با آی پی ایران مقدور نیست. خدمات ارزی فرخی پی به نیابت شما و از سایر کشورها، مبلغ اپلیکیشن فی را در کوتاه‌ترین زمان ارسال می‌کند.

آیا اپلیکیشن فی قابل برگشت است؟

مقررات مراکز آموزشی و همچنین مقررات کشورهای مختلف با هم متفاوتند. برخی از مراکز آموزشی در صورت عدم پذیرش شما مبلغ اپلیکیشن فی (Application Fee) را در صورت درخواست شما برمی‌گردانند (ریفاوند refund). در این‌صورت فرخ پی قادر است مبلغ ارسالی شما را پس از کسر کارمزد از مرکز مورد نظر دریافت نموده و برایتان ارسال کند.

مبلغ اپلیکیشن فی چقدر است؟

مبلغ اپلیکیشن فی (Application Fee) هر مرکز آموزشی با مراکز دیگر ممکن است متفاوت باشد. اما به طور معمول عددی بین ۱۵ تا ۱۰۰ دلار در آمریکا و ۱۵ تا ۱۶۰ دلار در کانادا است.این مبلغ در بسیاری از موارد به صورت آنلاین و با کارت‌های مسترکارت و ویزاکارت قابل پرداخت است.

برای پرداخت اپلیکیشن فی چه اطلاعاتی لازم است؟

ابتدا باید به‌صورت آنلاین در سایت دانشگاه ثبت نام کنید. پس از ثبت نام، لینک ورود، نام کاربری و رمز ورودتان (پسورد) را برای ما ارسال کنید.. فرخی پی متعهد است که اطلاعات شما ایمن و محفوظ بماند. با این وجود، بعد از پرداخت، می‌توانید رمز ورود خود را جهت اطمینان بیشتر، تغییر دهید.

آیا دانشگاه یا مراکزی وجود دارند که اپلیکیشن فی دریافت نکنند؟

بله وجود دارند. اما اگر شما قصد پذیرش در دانشگاه یا کالج خاصی را دارید ممکن است این خواست شما مقدور نباشد. با این‌حال در بسیاری از کالج‌ها و دانشگاه‌ها، در موارد خاصی اپلیکیشن فی برای دانشجویان خارجی دریافت نمی‌شود. این موارد را در سایت اصلی همان مرکز آموزشی باید پیدا کنید.

برای آگاهی بیشتر در مورد اپلیکیشن فی به مقلات فرخ پی در وبلاگ ما مراجعه کنید.